ARTIKUJT E FUNDIT

Çfarë duhet të dini nëse fluturimi juaj anullohet ose shtyhet?

Festat janë në prag dhe me ardhjen e tyre numri i pushuesve, të cilët zgjedhin të fluturojnë kryesisht drejt destinacioneve europiane, rritet. Fluksi i turistëve dhe moti i ftohtë, zakonisht sjellin si pasojë anullimin apo vonesa të fluturimeve. Jini të përgatitur dhe mësoni se cilat janë të drejtat tuaja nëse fluturimi juaj është vonuar ose anuluar. Lexoni më poshtë...

8 tregjet me te famshem te Krishtlindjeve ne Europe.

Periudha e Krishlindjeve ne Europe eshte periudha me e bukur e vitit per te gjitha moshat. Rruget e pjeses me te madhe te qyteteve jane te zbukuruara me drita shumengjyreshe dhe ndjesia e pozitivitetit dhe magjis se Krishlindjeve ngroh zemrat e te gjitheve pavarsisht temperaturave te ulta te muajit dhjetor. Europa eshte kontinenti tipik i pershkruar me se miri...

Pse Göteborg është qyteti europian i radhës ku duhet të pushoni?

Göteborg është qyteti i dytë më i madh në Suedi dhe qyteti me portin më të madh në Skandinavi. Edhe pse nga emri që mban, të jep përshtypjen se mund të jetë qytet i zymtë, Göteborg është një qytet i ngrohtë, miqësor dhe multikulturor ( 23% e popullsisë, nuk kanë lindur këtu), me një rritje të konsiderueshme të zgjerimit...

Amsterdami, qyteti i mekateve te embla!

Amsterdami eshte nje qytet qe do jua sugjeroja ta shtonit ne listen tuaj te qyteteve per te vizituar. Personalisht eshte nje nga qytetet e mi te preferuar dhe per kete krijova nje bindje edhe me te madhe pas vizites time te rradhes pak dite me pare. Me pelqen shume arkitektura, ndjesia e qiellit te hapur per shkak se asnje...

Szimpla Kert, kopshti magjik qe s’duhet ta humbisni gjate vizites tuaj ne Budapest!

Nje vizite ne kryeqytetin e Hungarise nuk quhet e plote pa nje pije (ose me shume) ne nje nga vendet me unike te qytetit, ndoshta jo vetem te Budapestit por kjo ju ngelet juve per ta konfirmuar. Szimpla Kert eshte nje kopesht/pub/kafe/dyqan suveniresh/shisha bar/vend takimi e shume te tjera qe do te suprizoj edhe me skeptikun gjate vizites pasi...

Budapesti, qyteti i 1001 sekreteve

video
Budapesti është një qytet i mbushur me surpriza, me qendrën e tij gjithë jetë, parqet e bukur, lumin madhështor, kishat e shumta dhe spa-të e famshme. Një nga qytetet më ngacmues në botë, Budapesti është plotë me sekrete të pazbuluara. Monotonia në këtë qytet, nuk është një opsion. Ka disa mënyra për t'a zbuluar qytetin: më këmbë, me autobus,...

Tendencat më të reja të udhëtimeve

Udhëtimet ashtu si veshjet, kanë tendencat dhe modën e tyre. Gjithmonë e më shumë udhëtarët, po distancohen nga format komode të të udhëtuarit, duke zgjedhur mënyra sa më origjinale dhe pak të vështira, për të mbërritur në destinancionet e dëshiruara. Nga eksplorimi i botës sipas kërkesave të stomakut, tek udhëtimet me dy rrota; këto janë tendencat e udhëtimeve të...

Ja çfarë duhet të dini për kampin e Auschwitz-it

I vendosur në afërsi të qytetit industrial të Osviecim në Poloninë jugore (në një pjesë të vendit që ishte përvetësuar nga Gjermania në fillim të Luftës së Dytë Botërore), Auschwitz (lex. Aushvic) ishte në fakt, tre kampe në një: kamp burgu,  kamp shfarosjeje, dhe një kamp robërish. Që prej vitit 1947, Auschwitz është kthyer në muze duke tëhequr mijëra vizitor...

Turist në Seville?! Një zgjedhje që s’do të pendoheni

Sevilla (lex. Sevija) është kryeqendra e Andalusisë, qendra e kulturës dhe ekonomisë së Spanjës Jugore. Një qytet që ndoshta keni dëgjuar pak apo asgjë, por që ashtu sic shprehet edhe një këngë dedikuar qytetit, “Sevilla ka një ngjyrë të vecantë”. Nëse jeni njerëz që i doni ditët e ngrohta me diell, energjinë pozitive, tringëllimën e patkonjeve në kuajve që...

Është Valleta qyteti më i nënvlerësuar në Europë?

Valleta, kryeqyteti Maltez, ka qënë larg vëmendjes së turistëve. Qyteti i shekullit të 16-të ka ruajtur shumë mirë gjurmët e arkitekturës mesjetare, ndërtesat karakteritike të kësaj periudhe të drejtuara nga deti Mesdhe dhe rrugët me kalldrëm. Së fundi, është shpalluar Kryeqyteti Europian i Kulturës për vitin 2018 dhe duket se reputacioni i tij po rritet. Është një destinacion mesdhetar,...