8 tregjet me te famshem te Krishtlindjeve ne Europe.

Periudha e Krishlindjeve ne Europe eshte periudha me e bukur e vitit per te gjitha moshat. Rruget e pjeses me te madhe te qyteteve jane te zbukuruara me drita shumengjyreshe dhe ndjesia e pozitivitetit...

Tendencat më të reja të udhëtimeve

Udhëtimet ashtu si veshjet, kanë tendencat dhe modën e tyre. Gjithmonë e më shumë udhëtarët, po distancohen nga format komode të të udhëtuarit, duke zgjedhur mënyra sa më origjinale dhe pak të vështira, për...

Ja çfarë duhet të dini për kampin e Auschwitz-it

I vendosur në afërsi të qytetit industrial të Osviecim në Poloninë jugore (në një pjesë të vendit që ishte përvetësuar nga Gjermania në fillim të Luftës së Dytë Botërore), Auschwitz (lex. Aushvic) ishte në...

“Diamanti i Zi” i Kopenhagenit

"Diamanti i Zi" (The Black Diamond), është një ndërtesë karakteristike e biblotekave të reja, e ngritur pranë kanalit të Kopenhagenit. Është projektuar që prej 1999 nga arkitektët danez Schmidt, Hammer dhe Lassen si zgjatje e...
video

Firence : Kryeqyteti i arkitekturës, ushqimit, verës dhe modës

Mund ta vizitoni disa herë dhe përsëri nuk do t'i shihni të gjitha. Çuditërisht aq i vogël sa është, Firence, qendra e provincës së Toskanës shquhet për disa nga atraksionet më të njohura dhe...

5 fakte interesante për Berlinin

Sapo përmendet Berlini, direkt të vjen në mendje "Rënia e murit të Berlinit". Por përveç murit të Berlinit, ka disa fakte të tjera shumë interesante rreth tij që pak njerëz i dinë. Më poshte...

6 ndërtesat më të çuditshme në botë

Arkitektura e bukur nuk nënkupton vetëm shtëpitë apo ndërtesat komode. Ajo krijon atmosferën e qyteteve ku jetojmë, shfaq shpirtin e tyre, dëshmon kulturën dhe kënaq sytë tanë. Shihni 6 nga ndërtesat më të çuditshme...

Qyteti blu i Marokut

Chefchaouen është një qytet mesjetar në Veri të Marokut. Prej 20 vjetësh qyteti i harruar nisi të ngjyrosej në blu. Ende nuk dihet arsyeja e vërtetë; disa mendojnë se bluja për myslymanët dhe hebrenjtë...

Rruga e qiellit në Singapor

Skyway ( rruga e qiellit) në Singapor është një ndër atraksionet më të reja në botë dhe ndër më të vizituarit. Rreth 25 milion turistë e vizitojnë çdo vit. Bulevardi është 128 metra i...

Kështjellat më të bukura në Europë

Europa është e pasur me kështjella dhe pallate mbretërore, që kanë kaluar ndër shekuj ngjarje të rëndësishme historike. Ne kemi zgjedhur 10 prej tyre që vlejnë vërtetë të shihen.  10. Strofulla Gllabëruese, Ukrainë 9. Kështjella e...

Postimet e fundit

Artikull i rastësishëm