Guida Udhëtimi

Guida Udhëtimi

From festivals in Florida to touring Dracula’s digs in Romania, we round up the best destinations to visit this October. As summer abandons Europe again this October, eke out the last of the rays and raves in Ibiza, where nightclubs will be going out with a bang for the winter break. When the party finally stops head to the island’s north.

Pse Göteborg është qyteti europian i radhës ku duhet të pushoni?

Göteborg është qyteti i dytë më i madh në Suedi dhe qyteti me portin më të madh në Skandinavi. Edhe pse nga emri që mban, të jep përshtypjen se mund të jetë qytet i...

Amsterdami, qyteti i mekateve te embla!

Amsterdami eshte nje qytet qe do jua sugjeroja ta shtonit ne listen tuaj te qyteteve per te vizituar. Personalisht eshte nje nga qytetet e mi te preferuar dhe per kete krijova nje bindje edhe...

Szimpla Kert, kopshti magjik qe s’duhet ta humbisni gjate vizites tuaj ne Budapest!

Nje vizite ne kryeqytetin e Hungarise nuk quhet e plote pa nje pije (ose me shume) ne nje nga vendet me unike te qytetit, ndoshta jo vetem te Budapestit por kjo ju ngelet juve...

Turist në Seville?! Një zgjedhje që s’do të pendoheni

Sevilla (lex. Sevija) është kryeqendra e Andalusisë, qendra e kulturës dhe ekonomisë së Spanjës Jugore. Një qytet që ndoshta keni dëgjuar pak apo asgjë, por që ashtu sic shprehet edhe një këngë dedikuar qytetit,...
video

Firence : Kryeqyteti i arkitekturës, ushqimit, verës dhe modës

Mund ta vizitoni disa herë dhe përsëri nuk do t'i shihni të gjitha. Çuditërisht aq i vogël sa është, Firence, qendra e provincës së Toskanës shquhet për disa nga atraksionet më të njohura dhe...

Guidë në Çeki: 8 gjërat që duhet të bëni

Vendi krenohet me qytetet e mëdha historike dhe monumetet arkitekturore. Ne kemi përzgjedhur disa nga vendet dhe aktivitetet më intersante që mund të bëni në Çeki, një nga destinacionet turistike më të vizituara në...

3 gjëra që duhet të bëni në Porto

Porto, qyteti i cili emërtoi shtetin, ka shumë më tepër për të ofruar se ecja në qendrën historike, një pije buzë lumit Duoro apo jetës së natës. Ndërkohë që ato duhet t’i bëni patjeter, si...

Guidë: Një fundjavë në Dubai

Dubai është ndryshe nga çdo qytet tjetër. Metropoli që ka njohur zhvillimin më të shpejtë në botë, është kthyer në një qendër të rëndësishme biznesi dhe në një destinacion të parezistueshëm futuristik. Ndërtimet e habitshme...

Postimet e fundit

Artikull i rastësishëm