Destinacioni më i preferuar për pushimet dimërore në Shqipëri.

Pozicioni gjeografik, arkitektura, kulinaria, kultura, muzika, njerëzit e zonës; janë këto që e bëjnë Dardhën një destinacion të vërtetë dhe të parezistueshëm turistik.   Vetëm 20 km në juglindje të Korçës, fshati turistik ofron akomodim shumë...

Plazhet më pak të populluar në Riverën Shqiptare

Bregdeti i thyer i Shqipërisë, me fashtrat tradicional që shtrihen në gjire të veçuara dhe lagen nga ujra të bruztë, ishin një surprizë e bukur për pushuesit që nisën t’i frekuentonin vetëm një dekadë...

7 arsye për të pushuar në Sarandë

Saranda është një destinacionet më të rëndësishëm në Shqipëri. Arsyeja është e thjeshtë; është një nga pak qytetet bregdetar në mesdhe, ku mundet ende të marrësh një dhomë hoteli për 20 - 40 euro...

5 arsye për të shkuar në Gjirokastër këtë fundjavë

Karakterizohet nga kështjella, rrugët me kalldrëm, shtëpitë e stilit otoman dhe panorama e luginës së Drinos, Gjirokastra është padyshim një nga qytetet më intersant në Shqipëri. Vendbanimet e para datojnë 2500 vjet më parë,...

5 kampet më të mirë në Shqipëri sipas Tripadvisor

Kush nuk ka fjetur të paktën njëherë në një tend ( çadër) kampi, këtë verë duhet ta bëj patjetër. Është një eksperiencë ndryshe, kushton pak dhe që ja vlen ta provosh, të paktën njëherë...

5 arsye për të shkuar në Berat këtë fundjavë

Berati duket sikur po merr gjithmonë e më shumë vëmendjen e munguar. Një nga qytetet më të rekomanduar nga të gjitha agjensitë ndërkomëtare turistike, Berati është krenaria e arkitekturës shqipëtare. Qyteti ndërthur në mënyrë...

6 arsye për të shkuar në Theth këtë fundjavë

Nuk është një destinacion i ri. Agjensia e parë turistike në fshatin Theth u krijua në vitin 1937, menjëherë pas ndërtimit të rrugës automobilistike. Gjatë regjimit komunist u hapën disa qendra të tjera turistike;...

Këto janë 4 vendet që duhet të shihni në Kosovë

Kosova ka 1001 arsye për t'u vizituar; është e pasur me bukuri natyrore, histori, çmimet janë të lira, njerëzit janë shumë miqësor dhe mbi të gjitha është vetëm 3 orë larg nga Tirana. Ne...

5 plazhet më të bukur në Himarë

Himara shtrihet në jug-perëndim të Shqipërisë, laget nga deti Jon dhe karakterizohet nga klimë mesdhetare. Emri Himarë vjen nga fjala greke “ Χείμαρρος”, do të thotë përrua. Mendohet se mban këtë emër për shkak...

Postimet e fundit

Artikull i rastësishëm