Destinacione

Destinacione

Guidat tona të udhëtimit, të cilat janë të kuruara nga editorët e Vela Trael Blog dhe një rrjet korrespondentësh vendas, përfshijnë hotelet më të mira, restorante, dyqane, bare, dhe aktivitete në destinacionet më të mira. Shfletoni blogun tonë për këshilla udhëtimi inteligjente që do ju bëjnë të ndiheni si vendas menjëherë.

Këta janë qytetet më të vjetër në botë

20 qytetet më të vjetër në botë në 20 fotografi. Nuk janë shumë larg dhe disa prej tyre mund të jenë një destinacion i mirë për pushime. 20. Varnasi, Indi  (1000 p.K) 19. Cadiz, Spanjë (1100...

Qyteti blu i Marokut

Chefchaouen është një qytet mesjetar në Veri të Marokut. Prej 20 vjetësh qyteti i harruar nisi të ngjyrosej në blu. Ende nuk dihet arsyeja e vërtetë; disa mendojnë se bluja për myslymanët dhe hebrenjtë...

Rruga e qiellit në Singapor

Skyway ( rruga e qiellit) në Singapor është një ndër atraksionet më të reja në botë dhe ndër më të vizituarit. Rreth 25 milion turistë e vizitojnë çdo vit. Bulevardi është 128 metra i...

4 kafe në 4 qytete europiane

Shumë prej nesh nuk mund të fillojnë ditën pa një filxhan të mirë kafeje dhe për disa kjo është si një besim. Ne kemi vendosur së bashku, në një list, disa nga vendet më...

Kështjellat më të bukura në Europë

Europa është e pasur me kështjella dhe pallate mbretërore, që kanë kaluar ndër shekuj ngjarje të rëndësishme historike. Ne kemi zgjedhur 10 prej tyre që vlejnë vërtetë të shihen.  10. Strofulla Gllabëruese, Ukrainë 9. Kështjella e...

10 mrekullitë e Mesdheut

Deti Mesdhe është dëshmitar i mijëra viteve histori. Njerëzit kanë ndërtuar një nga kulturat më të vjetra dhe më të gjithanëshmet në rajon. Sot ai krenohet me thesaret natyrore, fshatrat e peshkimit, ishujt e...

10 monumentet më të fotografuar në botë

  Krishti Shpëtimtari, Rio de Janeiro, Brazil Mali Fuji, Ishulli Honshu, Japoni Uluru, Australi Koloseu, Romë, Itali Stonehenge, Wiltshire, Angli Ura Golden Gate, San Francisco, USA Kulla Eiffel, Paris, Francë Piramidat, Giza, Egjipt Taj Mahal, Agra, Indi Muri i Madh, Kinë

8 qytete për t’u parë në 2017

Modern, ikona te stilit, të pasur me histori dhe bukuri unike. Nëse po planifikoni pushimet apo të kaloni vetëm një fundjavë, shihni me parë qytetet që ne propozojmë. Bruksel I ri dhe plotë jetë, një...

Destinacioni më i preferuar për pushimet dimërore në Shqipëri.

Pozicioni gjeografik, arkitektura, kulinaria, kultura, muzika, njerëzit e zonës; janë këto që e bëjnë Dardhën një destinacion të vërtetë dhe të parezistueshëm turistik.   Vetëm 20 km në juglindje të Korçës, fshati turistik ofron akomodim shumë...

3 gjëra që duhet të bëni në Porto

Porto, qyteti i cili emërtoi shtetin, ka shumë më tepër për të ofruar se ecja në qendrën historike, një pije buzë lumit Duoro apo jetës së natës. Ndërkohë që ato duhet t’i bëni patjeter, si...

Postimet e fundit

Artikull i rastësishëm