Destinacione

Destinacione

Guidat tona të udhëtimit, të cilat janë të kuruara nga editorët e Vela Trael Blog dhe një rrjet korrespondentësh vendas, përfshijnë hotelet më të mira, restorante, dyqane, bare, dhe aktivitete në destinacionet më të mira. Shfletoni blogun tonë për këshilla udhëtimi inteligjente që do ju bëjnë të ndiheni si vendas menjëherë.

Qyteti fantazmë në Namibi

Kolmanskop, Namibia. Dikur një qytezë e pasur me miniera diamanti, sot një desinacion enigmatik turistik. Shpesh i qujtuar qyteti fantazmë, Kolmanskop u rrënua nga shkretëtira Namib. Kolmanskop është braktisur nga banorët e tij më 1954, pasi...

10 thesarët e botës Islamike

Nga mrekullitë arikitekturore tek oazet e natyrës, trashëgimia kulturore e botës Islamike është unike. Ne kemi përzgjedhur 10 nga shumë thesaret e botës Islamike, nga Maroku në Indonezi.  10. Xhamia Selimiye, Edirne, Turqi 9. Chefchaouen, Marok 8. Xhamia e Madhe...

Gjermani: 3 tregjet më të bukur të Krishtlindjeve

Jemi në muajin Dhjetor dhe është zyrtarisht koha e tregjeve të Krishtlindjeve. Gjermania shquhet si nga vendet me tregjet më të bukur dhe me më shumë atmosferë. E vërteta është se ka shumë, në...

8 fakte interesante për Stambollin

Për më shumë se 1500 vjet Stambolli ka qënë një nga qytetet më të rëndësishëm në botë dhe vazhdon të jetë edhe sot. Stambolli tërheq çdo vit një numër të lartë turistësh nga e...

Ja pse duhet të shkoni në dimër në Paris

Qyteti më romantik në botë, në këtë periudhë të vitit, mirëpret të gjithë ata që duan të kenë pushime të qeta dimërore. Më pak turistë në rrugë, kafene, restorante, muze duke ju siguruar kështu...

6 ndërtesat më të çuditshme në botë

Arkitektura e bukur nuk nënkupton vetëm shtëpitë apo ndërtesat komode. Ajo krijon atmosferën e qyteteve ku jetojmë, shfaq shpirtin e tyre, dëshmon kulturën dhe kënaq sytë tanë. Shihni 6 nga ndërtesat më të çuditshme...

Lubjana – kryeqyteti historik i Sllovenisë

Lubjana kryeqyteti i Sllovenisë, i vendosur mes Alpeve ofron një nga panoramat më të bukura. Thesari historik i Sllovenisë krenohet me shumëllojshmërinë e ndërtesave historike, rrugicat e ngushta e të vjetra të qytetit dhe...

8 fakte interesante për Tajlandën

Rreth 16 milion turistë fluturojnë çdo vit drejt Tajlandës dhe pavarësisht fluksit të vizitorëve, integriteti kulturor i këtij vendi mbetet relativisht i paprekur. Nëse po mendoni ta vizitoni, mësoni më parë disa fakte interesante...

Guidë në Çeki: 8 gjërat që duhet të bëni

Vendi krenohet me qytetet e mëdha historike dhe monumetet arkitekturore. Ne kemi përzgjedhur disa nga vendet dhe aktivitetet më intersante që mund të bëni në Çeki, një nga destinacionet turistike më të vizituara në...

3 destinacione dimërore në Europën Lindore

Dimri është një nga sezonet më të mirë për të vizituar Europën Lindore. Jeta kulurore, aktivitetet karakteristike dhe atmosfera e festave të fundvitit dhe i bëjnë këta të 3 të jenë ndër destinacionet më...

Postimet e fundit

Artikull i rastësishëm