8 tregjet me te famshem te Krishtlindjeve ne Europe.

Periudha e Krishlindjeve ne Europe eshte periudha me e bukur e vitit per te gjitha moshat. Rruget e pjeses me te madhe te qyteteve jane te zbukuruara me drita shumengjyreshe dhe ndjesia e pozitivitetit...

Pse Göteborg është qyteti europian i radhës ku duhet të pushoni?

Göteborg është qyteti i dytë më i madh në Suedi dhe qyteti me portin më të madh në Skandinavi. Edhe pse nga emri që mban, të jep përshtypjen se mund të jetë qytet i...

Amsterdami, qyteti i mekateve te embla!

Amsterdami eshte nje qytet qe do jua sugjeroja ta shtonit ne listen tuaj te qyteteve per te vizituar. Personalisht eshte nje nga qytetet e mi te preferuar dhe per kete krijova nje bindje edhe...

Szimpla Kert, kopshti magjik qe s’duhet ta humbisni gjate vizites tuaj ne Budapest!

Nje vizite ne kryeqytetin e Hungarise nuk quhet e plote pa nje pije (ose me shume) ne nje nga vendet me unike te qytetit, ndoshta jo vetem te Budapestit por kjo ju ngelet juve...
video

Budapesti, qyteti i 1001 sekreteve

Budapesti është një qytet i mbushur me surpriza, me qendrën e tij gjithë jetë, parqet e bukur, lumin madhështor, kishat e shumta dhe spa-të e famshme. Një nga qytetet më ngacmues në botë, Budapesti...

Ja çfarë duhet të dini për kampin e Auschwitz-it

I vendosur në afërsi të qytetit industrial të Osviecim në Poloninë jugore (në një pjesë të vendit që ishte përvetësuar nga Gjermania në fillim të Luftës së Dytë Botërore), Auschwitz (lex. Aushvic) ishte në...

Është Valleta qyteti më i nënvlerësuar në Europë?

Valleta, kryeqyteti Maltez, ka qënë larg vëmendjes së turistëve. Qyteti i shekullit të 16-të ka ruajtur shumë mirë gjurmët e arkitekturës mesjetare, ndërtesat karakteritike të kësaj periudhe të drejtuara nga deti Mesdhe dhe rrugët...

Gjermani: 3 tregjet më të bukur të Krishtlindjeve

Jemi në muajin Dhjetor dhe është zyrtarisht koha e tregjeve të Krishtlindjeve. Gjermania shquhet si nga vendet me tregjet më të bukur dhe me më shumë atmosferë. E vërteta është se ka shumë, në...

8 fakte interesante për Stambollin

Për më shumë se 1500 vjet Stambolli ka qënë një nga qytetet më të rëndësishëm në botë dhe vazhdon të jetë edhe sot. Stambolli tërheq çdo vit një numër të lartë turistësh nga e...

Ja pse duhet të shkoni në dimër në Paris

Qyteti më romantik në botë, në këtë periudhë të vitit, mirëpret të gjithë ata që duan të kenë pushime të qeta dimërore. Më pak turistë në rrugë, kafene, restorante, muze duke ju siguruar kështu...

Postimet e fundit

Artikull i rastësishëm