Destinacione

Destinacione

Guidat tona të udhëtimit, të cilat janë të kuruara nga editorët e Vela Trael Blog dhe një rrjet korrespondentësh vendas, përfshijnë hotelet më të mira, restorante, dyqane, bare, dhe aktivitete në destinacionet më të mira. Shfletoni blogun tonë për këshilla udhëtimi inteligjente që do ju bëjnë të ndiheni si vendas menjëherë.

5 arsye për të shkuar në Berat këtë fundjavë

Berati duket sikur po merr gjithmonë e më shumë vëmendjen e munguar. Një nga qytetet më të rekomanduar nga të gjitha agjensitë ndërkomëtare turistike, Berati është krenaria e arkitekturës shqipëtare. Qyteti ndërthur në mënyrë...

5 plazhet më të bukur në Himarë

Himara shtrihet në jug-perëndim të Shqipërisë, laget nga deti Jon dhe karakterizohet nga klimë mesdhetare. Emri Himarë vjen nga fjala greke “ Χείμαρρος”, do të thotë përrua. Mendohet se mban këtë emër për shkak...

7 vende që duhet të shihni në Paris

Vjeshta është stina ideale për te vizituar Parisin, nëse doni të shihni atë të vërtetin. Është koha kur qyteti zjen nga aktivitetet; fillma të rinj, evente të ndyshme, shfaqje, teatro dhe ekspozita. Merrni këto...
video

Firence : Kryeqyteti i arkitekturës, ushqimit, verës dhe modës

Mund ta vizitoni disa herë dhe përsëri nuk do t'i shihni të gjitha. Çuditërisht aq i vogël sa është, Firence, qendra e provincës së Toskanës shquhet për disa nga atraksionet më të njohura dhe...

8 qytete për t’u parë në 2017

Modern, ikona te stilit, të pasur me histori dhe bukuri unike. Nëse po planifikoni pushimet apo të kaloni vetëm një fundjavë, shihni me parë qytetet që ne propozojmë. Bruksel I ri dhe plotë jetë, një...

10 monumentet më të fotografuar në botë

  Krishti Shpëtimtari, Rio de Janeiro, Brazil Mali Fuji, Ishulli Honshu, Japoni Uluru, Australi Koloseu, Romë, Itali Stonehenge, Wiltshire, Angli Ura Golden Gate, San Francisco, USA Kulla Eiffel, Paris, Francë Piramidat, Giza, Egjipt Taj Mahal, Agra, Indi Muri i Madh, Kinë

Këta janë qytetet më të vjetër në botë

20 qytetet më të vjetër në botë në 20 fotografi. Nuk janë shumë larg dhe disa prej tyre mund të jenë një destinacion i mirë për pushime. 20. Varnasi, Indi  (1000 p.K) 19. Cadiz, Spanjë (1100...

Kështjellat më të bukura në Europë

Europa është e pasur me kështjella dhe pallate mbretërore, që kanë kaluar ndër shekuj ngjarje të rëndësishme historike. Ne kemi zgjedhur 10 prej tyre që vlejnë vërtetë të shihen.  10. Strofulla Gllabëruese, Ukrainë 9. Kështjella e...

Lisbona: Qyteti më i lirë në Europë

Lisbona kapërceu 9 vende në kategorinë e qyteteve më të bukur në botë, sipas “Telegraph Travel Awards”. Popullariteti i kryeqytetit portugez është çdo vit në rritje, kjo ndoshta sepse është qyteti më i lirë...

5 arsye për të shkuar në Gjirokastër këtë fundjavë

Karakterizohet nga kështjella, rrugët me kalldrëm, shtëpitë e stilit otoman dhe panorama e luginës së Drinos, Gjirokastra është padyshim një nga qytetet më intersant në Shqipëri. Vendbanimet e para datojnë 2500 vjet më parë,...

Postimet e fundit

Artikull i rastësishëm